You are currently viewing 8 най-шокиращи брачни ритуала по света

8 най-шокиращи брачни ритуала по света

Встъпването в брак винаги е било значимо житейско събитие, узаконяващо страстта на влюбените, а и нерядко като далновиден акт на сродяване със стратегическа, политическа или икономическа цел. Дори в полигамните общества сватбата се счита за нещо важно и специално, независимо коя поред е.

В съвремието не само че наличието на брак все по-рядко е задължително условие за младите да консумират сексуално връзката си, но и много от древните ритуали биват забравени или изпълнявани само символично. Достатъчно е да си спомним задължителното показване на чаршафите след първата брачна нощ, доказващи изпълнените съпружески задължения и целомъдрието на булката, откупуването ѝ, киченето с дарове и т.н. – само в нашата родина има стотици порядки, свързани с този ден.

Нека сега обаче обърнем взор към най-необичайните и странни брачни ритуали, които отразяват културните традиции на различните народи. Дори и празненството да протича под звуците на Менделсон, с букет, бяла рокля, торта и целия набор от модерния западен модел, редица етноси грижливо спазват, меко казано, потресаващи обичаи:

1. Ритуалът на плюенето – Масаи, Кения

При масаите в Кения ритуалът на брака включва нещо твърде необичайно – плюене. Бащата на булката плюе на главата ѝ и гърдите ѝ като благословия. Това символизира неговите пожелания за късмет и щастие в брака. Преди да се възмутите или погнусите, нека припомним, че и у нас заплюването против уруки все още битува в съзнанието ни, само че масаите го приемат доста по-насериозно.

2. Почернянето – Шотландия

Сватбеният обичай се изпълнява в дните или седмиците преди брака в селските райони на Шотландия и Северна Ирландия. Булката и/или младоженецът биват „заловени“ от приятели и семейство, нацапвани с храна или различни други (за предпочитане – лепкави) вещества, след което се извеждат пред хората в селото. Често за целта двойката се вози в задната част на открит автомобил или камион, придружени от тракане и блъскане на тенджери и тигани от „похитителите“ им (връзването на тенекии зад младоженската кола има сходен произход).

Всъщност изследователи твърдят, че почернянето еволюира от по-ранен шотландски ритуал, наречен „измиване на краката“, следвано от почерняне, бягство, залавяне, цапане с катран и пера и дори връзване на стълб.

3. Плачът преди сватбата – Тую, Китай

В този китайски ритуал булката започва да плаче 30 дни преди сватбата. Постепенно към нея се присъединяват и други жени от семейството – майката, бабите и сестрите. Това се смята за израз на радост и благодарност за щастливата съдба на булката. Знаем, че на Изток определени символи имат противоположно значение от възприетото в Европа и отвъд океана. Например бялото е цветът на траура и смъртта, така че не бива да се чудим, че риданията са знак за огромна радост.

4. Сватбени отвличания – Киргизстан

В Киргизстан все още се практикува старият обичай на отвличане на булки, при който младоженецът буквално взема насила бъдещата си съпруга. В някои случаи това е предварително уговорено, когато двамата влюбени искат за почетат традициите или да се венчаят въпреки несъгласието на родителите си. Не са малко обаче и случаите на отвлечени против волята си жени, които са принудени да приемат брака.

5. Счупване на съдове – Германия

Не само Гърците си падат по трошене на посуда – у нас също казваме, че счупеното носи щастие и по правило чашите с шампанско се разбиват в земята, но Германия издига идеята на много по-високо ниво. С типичната си стриктна организация, с чупенето на съдове се ангажира целия род: по време на ритуала Polterabend цялата пътека пред дома на младоженците се изпълва със строшени керамични съдове, защото се смята, че шумът прогонва злите духове и носи късмет.

На фона на тази сурова практика можем само да гадаем дали е чисто съвпадение фактът, че Берлин е градът с най-много BDSM клубове в света…

6. Бой и пускане на брада – Южна Корея и Унгария

Стане ли дума за сила на характера, пригодност за семейния живот и непоколебимост в решението да минат под венчилото, хората в Южна Корея и Унгария стигат до крайности. В Южна Корея например приятелите на младоженеца го бият по стъпалата със сурова риба или бамбукови сопи, за да се уверят, че е достатъчно силен и мъжествен.

В Унгария са открили по-цивилизован, но също толкова суров тест: младоженецът e длъжен да си пусне брада, за да покаже, че е зрял. Това не е никак учудващо, предвид факта, че до преди няколко века масово непълнолетни и дори малолетни момичета и момчета са били „бракувани“.

Съществуват традиции и обичаи, които могат да бъдат свързани с концепцията за някой друг да преспи с булката или младоженеца преди сватбата, за да потвърди техните „способности“ в леглото, но те са изключително редки и често се свързват с много специфични култури или племенни обичаи в древността. Един от тези обичаи е „право на първата нощ“, който някога е съществувал в определени общества, макар и не точно в този формат.

7. Юс прима ноктис (от лат. Jus Primae Noctis – право на първа нощ)

Считан от някои изследователи за художествена измислица в литературата за повече романтизъм и драматизъм, този „данък“ към владетеля или феодала се споменава от дълбока древност. Историческата практика се приписва на господаря на съответните земи, от където е булката – той имал правото да прекара първата (или три поредни) нощ с нея.

8. Племенни обичаи за сексуално тестване

В някои племена в Африка и Океания е съществувал обичай, при който старейшина или роднина (най-често лелята) на булката трябвало да консумира брака с младоженеца преди той и булката да станат официално двойка. Това се правело с цел да се „провери“ младоженецът и да се гарантира успешното начало на брака.

И двата ритуала отразяват древните схващания за абсолютна власт, контрол и строга йерархия в обществото и всеки аспект на живота.